Bod Péter Ákos: lehet súlycsoporton felül küzdeni, de jön a valóság

Bod Péter Ákos: lehet súlycsoporton felül küzdeni, de jön a valóság

Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsorban Bod Péter Ákos, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora volt a vendégünk, aki amellett érvelt nemrég megjelent írásában, hogy a jelenlegi helyzetünkben a gazdasági szempontból racionális lépés a kormány részéről a külpolitika konszolidáció lenne. Ennek jeleit ugyanakkor az EU-s elnökség első két hete alapján nem látjuk. Pedig ha más országok korábbi példáit vizsgáljuk, akkor azt tapasztaljuk: meg lehet próbálni súlycsoporton felül beszállni politikai küzdelmekbe, de ezért később kritikus helyzetekben súlyos gazdasági árat lehet fizetni.

Nincs eurónk, de miért? – Megszólalt Bod Péter Ákos

Nincs eurónk, de miért? – Megszólalt Bod Péter Ákos

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy miért nem vezettük még be az eurót 20 évvel az uniós csatlakozás után, ki profitál ebből és jó-e az, ha nincs deklarált árfolyamcélja a jegybanknak. Vendégünk volt Bod Péter Ákos, egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke. A második részben arra kerestük a választ Oláh Attilával, a Groupama Biztosító vállalati személybiztosítási és egészségbiztosítási vezetőjével, hogy miért nő gyorsabban az egészségbiztosítások piaca, mint a magánegészségügyé és mit nyernek a dolgozók egy jó munkáltatói egészségbiztosítással.

Több száz embert rúgtak ki az iváncsai akkumulátorgyárból

Több száz embert rúgtak ki az iváncsai akkumulátorgyárból

Az iváncsai akkumulátorgyár több száz dolgozót, főként kölcsönzött munkaerőt és vendégmunkásokat bocsátott el váratlanul, ami mögött az elektromos autók iránti kereslet európai visszaesése állhat - számolt be az RTL.

Ezért hagyott le minket Románia Bod Péter Ákos szerint

Ezért hagyott le minket Románia Bod Péter Ákos szerint

Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében azt jártuk körbe Bod Péter Ákos közgazdász egyetemi tanárral, az MNB volt elnökével, hogy hogyan és főleg miért hagyta le fejlettségben Románia Magyarországot. A második részben pedig arról volt szó, hogy mit kezdhet Japán pénze, a jen gyengülésével, miközben a nemzeti bankjuk azzal van elfoglalva, hogy kirángassa az országot az őket évtizedek óta sújtó stagnálásból. Erről Zsoldos Ákost, a Portfolio makroelemzőjét kérdeztük.

Bod Péter Ákos: korai temetni az inflációt

Bod Péter Ákos: korai temetni az inflációt

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében Bod Péter Ákos közgazdász egyetemi tanárral, az MNB volt elnökével az elmúlt hónapok makrogazdasági adatait elemeztük, de szó volt arról is, hogy milyen növekedésre számít idén. A második rész témája, hogy véget érhet a mesterséges intelligencia által hajtott tőzsdei bikafuttatás, ugyanis három „halálos csókot” is kapott a piac. Erről Jónap Richárdot, a Concorde részvénypiaci stratégáját kérdezzük.

Így törné meg Magyarországot a többi EU-s tagállam

Így törné meg Magyarországot a többi EU-s tagállam

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról, a Financial Times által kiszivárogtatott dokumentumról volt szó, amely szerint az Európai Bizottság komoly gazdasági és piaci támadásra készülhet Magyarországgal szemben, amennyiben továbbra is blokkoljuk az Ukrajnának szánt, 50 milliárd eurós támogatást. Vendégünk Szabó Dániel, a a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője. A második részben Bod Péter Ákos, egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnökével elemeztük, hogy milyen hatása lehet a magyar a gazdaságra, ha továbbra is alacsony hozzáadott értékű beruházásokat csábítunk ide. A témában készült interjút ide kattintva érheti el.

Bod Péter Ákos: Magyarország egy szomorú zsákutcába hajt bele, és egyre gyorsabban haladunk

Bod Péter Ákos: Magyarország egy szomorú zsákutcába hajt bele, és egyre gyorsabban haladunk

Magyarországról jól képzett, fiatal, motivált munkavállalók vándorolnak ki, akiknek a helyére olyan külföldi betanított munkások érkeznek, akik napi 10-12 órát tudnak dolgozni a nagy iparvállalatoknál, amelyek egyébként kifejezetten alacsony hozzáadott értéket teremtenek – mondta a Portfolio-nak adott interjújában Bod Péter Ákos. A Budapest Corvinus Egyetem professzorával azután beszélgettünk, hogy születésnapja alkalmából megjelent a Gazdasági rendszerek és rendszerváltozások című könyv. Bod Péter Ákos szerint Magyarországnak nem lenne szüksége több összeszerelőüzemre, mert a társadalom jólétéhez egészen más vezethetne el. Ezek a gyárak bár a GDP-t növelik, minimális hatásuk van a nemzeti jövedelemre. Korábban legalább lehetett azt mondani, hogy magyarok dolgoznak ezekben a gyárakban, az újonnan betelepülő üzemekre azonban szerinte már ez sem lesz igaz. Szerinte sem az ország, sem a társadalom nem készült fel a nagyszámú külföldi munkavállaló integrálására. Magyarország fejlődése kapcsán úgy véli, a gazdaságszerkezeti adottságok miatt a jövő is borús lesz.

Bod Péter Ákos: veszélyes kísérlettel próbálhatják felpörgetni a magyar gazdaságot

Bod Péter Ákos: veszélyes kísérlettel próbálhatják felpörgetni a magyar gazdaságot

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása, amelyben három témát dolgoztunk fel. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen veszélyei lehetnek, ha újra a magas nyomású gazdaság koncepciójával pörgetnék fel a nemzetgazdaságot Magyarországon. Vendégünk Bod Péter Ákos, egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke. A második blokkban a friss GDP-adat volt a téma, amely rosszabb lett, mint azt az elemzők várták, de ennek ellenére is Magyarország kikerült a recessziós időszakból. Erről Madár Istvánt, a Portfolio vezető makroelemzőjét kérdeztük. A harmadik részben Magyarország egyetlen műtrágyagyártó vállalata, a Nitrogénművek leállásáról kérdeztük Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét.

„Olyan egy számjegyű inflációt várunk, amitől nyugatabbra pánikrohamot kapnak”

„Olyan egy számjegyű inflációt várunk, amitől nyugatabbra pánikrohamot kapnak”

Rosszul hasznosuló beruházások, túlzott külső kitettség, valamint a költségvetés rossz prioritásai okozhatnak súlyos problémákat rövid- és középtávon is Magyarországon. Bár az infláció lassul, annak szintje még világszinten is magas, és megakadályozza, hogy a kormány visszatérjen a magasnyomású gazdaságpolitikához – ezeket a kockázatokat látják a legnagyobb kihívásnak rövid távon Bod Péter Ákos és Surányi György korábbi jegybankelnökök, valamint Oszkó Péter, volt pénzügyminiszer, az OXO Holdings vezérigazgatója. Mint az a Portfolio Budapest Economic Forum 2023 konferenciájának panelbeszélgetésén elhangzott, több lefelé mutató kockázatot látnak a közel jövőben, ami miatt nem mernének egy komolyabb fellendülésre fogadni.

Bod Péter Ákos: Magyarország, ha akarná sem tudná bevezetni az eurót

Bod Péter Ákos: Magyarország, ha akarná sem tudná bevezetni az eurót

Nem igaz, hogy a 2010 és 2020 közti évtized lett volna a legsikeresebb időszak a magyar gazdaságban – mondta a Pénzcentrumnak Bod Péter Ákos közgazdász. Az MNB korábbi elnöke szerint belátható időn belül akkor sem tudnánk bevezetni az eurót, ha a szándék meglenne rá. Egy másik volt jegybankelnök, Surányi György pedig arról beszélt, hogy a 2010-es évtized messze nem tekinthető akkora sikertörténetnek a gazdaságban.

Nagy Márton, Hernádi Zsolt, Navracsics Tibor: a legfontosabb gazdasági szereplők hamarosan a Portfolio konferenciáján

Nagy Márton, Hernádi Zsolt, Navracsics Tibor: a legfontosabb gazdasági szereplők hamarosan a Portfolio konferenciáján

Lassan a felkészülés utolsó két hetére fordulunk, ami azt is jelenti, hogy kezd véglegessé válni az október 17-i Budapest Economic Forum programja. Idén is neves külföldi szakembereket, illetve a magyar gazdaság legfontosabb szereplőit gyűjtöttük össze, hogy megbeszéljük, hol tart most a magyar gazdaság, illetve mik a legnagyobb kihívások a következő időszakban.

Matolcsy György: Magyarország az árfolyamválság küszöbén volt

Matolcsy György: Magyarország az árfolyamválság küszöbén volt

A 61. Közgazdász-vándorgyűlésen Matolcsy György, Varga Mihály és Bod Péter Ákos egy plenáris beszélgetés során vitatja meg a magyar gazdaság helyzetét. Matolcsy György jegybankelnök előadásában arról beszélt, hogy az MNB egyedül maradt az inflációs harc elején, tömegbalesetnek nevezte a gazdaságpolitikai kormányzati lépéseket és hangsúlyozta a monetáris és fiskális politikai együttműködés fontosságát. Bod Péter Ákos egyetemi tanár szerint a magyar gazdaság helyzetét nehezíti, hogy túl sok olyan külső tényezőnek van kitéve, amelyekre nincs ráhatása, jelentős esélyt lát arra, hogy recesszióközeli állapotba szorulhatunk. Varga Mihály pénzügyminiszter kritizálta a jegybank tavaly őszi kamatpolitikai lépéseit, valamint úgy látja, hogy politikai döntésen múlik majd az Európai Uniótól érkező források feloldása. A tárcavezető ismét elmondta, hogy az idei hiánycélt is átírják, és kiigazítási lépésként több intézkedést, köztük újabb bankadót is belengetett.

Elzavarnák Magyarországot az EU-s asztaltól, de a pénzügyi póráz maradna

Elzavarnák Magyarországot az EU-s asztaltól, de a pénzügyi póráz maradna

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy egy német-francia terv az EU átalakítását tűzte ki célul, aminek egyik nagy vesztese Magyarország lehet. Úgy semlegesítenék a vétófegyvert, hogy közben a kohéziós forrásokon keresztül továbbra is befolyást tudnának gyakorolni a magyar folyamatokra, ráadásul a legfontosabb uniós döntésekbe nem szólhatnánk bele. A témáról Szabó Dánielt, a Portfolio EU-s ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük. A műsor második részében Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke volt a vendégünk, akit a magyar makropályáról, valamint arról kérdeztünk, hogy miért hibás a jelenlegi gazdasági helyzetünkre a válság kifejezést használni.

Jön a közgazdász-vándorgyűlés

Jön a közgazdász-vándorgyűlés

Nem egészen két hét múlva, szeptember 21-én, csütörtökön 10 órától Matolcsy György jegybankelnök, Varga Mihály pénzügyminiszter és Bod Péter Ákos közgazdászprofesszor gazdaságpolitikai kerekasztal-beszélgetésével kezdetét veszi a 61. Közgazdász-vándorgyűlés Egerben.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.